Vždyť přece létat je tak snadné

„Velikánským obloukem letěl dolů. V pádu zamával rukama, párkrát zastříhal nohama, vyrovnal let a začal nabírat výšku. Za chvíli už jen tmavý bod mizel v tom nekonečněm modru…“

Takhle nějak poprvé letěl Leopold Drum v povídce Ivana Vyskočila, kterou jsme si vypůjčili do názvu tohoto příspěvku. Těžko říci, zda to tak snadné měla i poštolčata, která dnes ráno vyletěla z naší lodžie. Vyrazila časně ráno, takže hned po probuzení se nám za okny ložnice naskytl tento pohled:

Poštolčata zahájila den odletu každodenní zanní rozcvičkou a rozlétáváním po lodžii:

Jako první se těsně před pátou rozhodlo prozkoumat velký svět za zábradlím poštolče s černým kroužkem:

Zjevně přitom váhalo, zda bude výhodnější start z bidýlka nebo z okraje bedýnky:

Nakonec však proletělo nad hlavami sourozenců, přeletělo ulici a  půvabným obloukem zamířilo k severu:

Snad se mu podařilo přistát na nějakém bezpečném místě.

Druhé poštolče (to s červeným kroužkem) se nejprve vydalo pouze na kratší výlet. Odrazilo se ze zábradlí na protějším konci lodžie, párkrát zamávalo křídly:

… a přistálo na parapetu sousedního okna:

Vydrželo tam skorou hodinu a rozhodlo se vrátit teprve, když se objevil tatínek s něčím menším do zobáčku. Návrat se mu ale nepovedl, takže skončilo zřejmě o nějaké to patro níže. Samička, sedící v té době na bidýlku nad starým hnízdem, jeho neúspěc zřejmě zaregistrovala, slétla na zábradlí a chvíli na poštolče vyzpěvovala.

Třetímu poštolčeti (tomu s modrým kroužkem) se ven z lodžie zase tolik nechtělo. Nejprve se rozhodlo vyzkoušet let opačným směrem:

Pak se ale objevil tatínek, výjimečně nikoliv s hrabošem, ale se sýkorkou:

A když se poštolče náležitě posilnilo, vyrazilo rozvěž do světa:

A jsou teď všechna někde ve světě. Asi ne příliš daleko a snad se tak jako v předchozích letech dokáží opět vrátit. Čeká u na ně maminka a tatínek jim sem ještě stále nosí hraboše:

Samička si je od něho bere a nosí je pryč. Jen ona ví, zda jen přes ulici do skrýše nebo za potujícími se poštolčaty. Snad má vše pod kontrolou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..