V přímém přenosu

Camera 1

Kamera 0 12345678910111213

Video živého přenosu můžete zvětšit a sledovat i se zvukem jako RTSP Live. Kameru ke sledování zvolíte kliknutím na malý obrázek nebo číslo kamery. Více na stránce Naše kamery.
Sledovat dění v podrobnějším rozlišení může maximálně 10 současně zírajících zvědavců také zde*.
* viz Live view – co a jak.

Od 26. 3. 2021 jsou zprovozněny všechny kamery včetně těch, které nesnášejí teploty pod bodem mrazu (viz Naše kamery). Základní kamera umožňující přepínání mezi zdroji je umístěna za oknem v interieru.

V online přenosu máte šanci uvidět jednoho nebo oba z poštolčího páru, který zde vloni vyvedl 6 a letos 4 mladé.  Ona u nás bydlí od konce července 2018, on od listopadu 2019. Oba v lodžii pravidelně přespávají.  Do lodžie kromě nich zalétají občas poštolky ze sousedství, což je zdrojem konfliktů s domácími. Pravidelným návštěvníkem je jedna mladá sousedka.

Letošní sezóna začala na konci ledna, kdy pan poštolka začal paní poštolce začal nosit dárky (první hraboš zaznamenán 28. ledna). O měsíc později, 28. února, se začali pářit. První poštolčí vejce bylo sneseno 27. dubna, druhé 29. dubna, třetí 1. května, čtvrté 3. května, v noci z 5. na 6. května páté. Inkubace začala zřejmě 4. května večer, kdy po snesení 4. vejce samička strávila již na hnízdě celou noc a od té doby se vzdaluje vždy pouze na dobu nezbytnou na jídlo nebo protažení křídel. Poštolčata se vylíhla na konci května – první 29. května večer, druhé 30. května po poledni, třetí a čtvrté 31. května.
Poštolčata jsou nyní 142 dnů144 dnů stará.
Matka poštolka je postupně začala nechávat samotné. Od noci z 8. na 9. června je přestala zahřívat i v noci a začala opět přespávat na bidýlku nad novým nebo starým hnízdem.
17. června byla poštolčata okroužkována.
První  poprvé lodžii opustilo spíše nechtěně po neúspěšném pokusu o přistání na poličce s kamerou nad starým hnízdem 29.června. Druhé, nejstarší,  odstartovalo do ulice hladce z bidýlka nad starým hnízdem 30. června. Třetí vyrazilo do ulice 2. července, čtvrté 3. července,  Rodiče jim nadále zajišťovali potravu a poštolčata se vracela do lodžie přes den jako do bufetu nebo úkrytu před špatným počasím a trávila zde i noc. Postupně se začala osamostatňovat. Jedno z poštolčat (označené kroužkem ES 65001) se zdržovalo v okolí rodného hnízda po rekrodní dobu 4 měsíců a až do konce září pravidelně naši lodžii navštěvovalo a spolu s rodiči v ní nocovalo.

V době nepřítomnosti poštolek se objevuje i nejrůznější drobotina jako smíšená tlupa sýkor (koňader a modřinek) doprovázená někdy brhlíkem lesním.  A pak jsou tu i holubi, kterým se naše lodžie zdá být ideálním místem pro hnízdění. Poštolčí sameček ji však dobře hlídá a tak se holubi a jiní vetřelci drží spíše v uctivé vzdálenosti od poštolek.

Rorýsovník nad oknem hned vedle lodžie je aktuálně již opět bez nájemníků. Mladí rorýsi jej opustili přibližně ve stejné době jako poštolčata.

 

O průběhu sezóny 2021.

Aktuální podmínky:
počasí u nás ¦ webová kamera ČHMÚ ¦ slunce a měsíc

 

Aktualizováno 15/10/2021 07:56