V přímém přenosu

Camera 1

Kamera 1 – 234567891011

Přímý přenos pro maximálně 10 současně zírajících zvědavců…
Kliknutím na obrázek nebo číslo kamery nahoře na této stránce můžete otevřít stránku živého přenosu příslušné kamery. Více na stránce Naše kamery.
Sledovat dění v podrobnějším rozlišení je možno zde*.
* viz Live view – co a jak.

Od 7. 11. 2020 jsou v provozu pouze kamery, které je možno provozovat i při teplotách pod bodem mrazu (viz Naše kamery). Základní kamera umožňující přepínání mezi zdroji je umístěna za oknem v interieru.

V online přenosu máte nyní šanci uvidět jednoho nebo oba z poštolčího páru, který zde letos vyvedl 6 mladých.  Samička přilétá do lodžie i na noc.
Sameček, s nímž zde samička  v sezóně 2019 vyvedla 3 mláďata, u nás naposledy nocoval ze 24. na 25. října 2019, kdy ráno odlétl zřejmě někam do teplejších krajin. Samička, která s námi strávila již předchozí zimu, zůstala naší lodžii věrná i v zimě 2019/2020. Nový sameček ji začal navštěvovat od 1. listopadu 2019. Až do poloviny dubna zde netrávil noci, ale přilétal nejčastěji těsně před východem slunce. Díky dostatku hrabošů nosil sameček samičce již prakticky celou zimu dárky a pářil se s ní. Skutečné námluvy pak vypukly na začátku února. Samička začala být zcela závislá na zásobování samečkem a od hnízda se vzdalovat pouze minimálně. 23. dubna odpoledne snesla první letošní vejce, 25. dubna večer druhé, v noci z 27. na 28. dubna třetí, 30. dubna ráno čtvrté, 2. května ráno páté, 4. května šesté. Sameček samičku vzorně zásoboval potravou a v průběhu sezení na vejcích střídal v době, kdy se potřebovala nakrmit nebo jen tak proletět. Inkubace začala nejpozději po snesení čtvrtého vejce, kdy samička strávila již na hnízdě i celou noc.
Na přelomu května června se vylíhlo všech šest poštolčat.  První dvě poštolčata se vylíhla časně ráno 26. května, třetí 27. května, čtvrté 28. května, páté 30. května, šesté 1. června. Samice se od nich prvních 10 dní jejich života na delší dobu nevzdalovala. V prvním bílém prachovém peří totiž ještě nejsou schopna regulovat svoji tělesnou teplotu a potřebují, aby je chránila před prochlazením a přehřátím. Za dalších deset dní už si dovedla sama naporcovat potravu, kterou už jim rodiče jen v rychlosti předávali.
16. června byla poštolčata ve věku 15-21 dní okroužkována. Poté, co si natrénovala létání uvnitř lodžie, vyletěla dvě nejstarší 26. června ven do ulice. Den poté vyletěla druhá dvě. Poslední dvě si dala na čas a vyletěla až 2. – 3. července. Poštolčata se pak vracela přes den pro potravu a především na noc; nejdéle (až do 2. srpna zde přespávalo předposlední).
Aktuálně již poštolčata není vidět, pokud ano, nejsou to většinou ta „naše“. V lodžii nyní přespává již pouze samička, kterou nad ránem navštěvuje sameček. Občas je můžete zahlédnout i přes den, pokud si sem přiletí odpočinout, schovat se před nepřízní počasí nebo zahánějí vetřelce.

Na začátku března se v naší čtvrti objevily další poštolky, které přezimovaly jinde, což vedlo k častým konfliktům mezi těmito přivandrovalci a domácím párem. Dosud se zde objevuje především jedna sousedka, která se snaží přiživit na loveckých úspěších domácího samečka.

V zimě a na začátku jara se pak pravidelně objevovala i nejrůznější drobotina jako smíšená tlupa sýkor (koňader a modřinek) doprovázená někdy brhlíkem lesním.  Nyní se již drží spíše v uctivé vzdálenosti od poštolek.

Rorýsi se do naší ulice vrátili 7. května. První navrátilce do rorýsovníku instalovaného od r. 2016 nad oknem vedle poštolčí lodžie zachytily naše kamery 11. května.  Obsadili minimálně 4 z oddílů rorýsovníku. Aktuálně již rorýsí sezóna skončila. Většina mladých vyletěla kolem 26. července.

 

O průběhu sezóny 2020.

Aktuální podmínky:
počasí u nás ¦ webová kamera ČHMÚ ¦ slunce a měsíc

 

Aktualizováno 08/11/2020 08:05