„Naše“ poštolky

Příspěvky v Bloku, blogu čili zápisníku:

Pan poštolka, hraboš a poštolčata

Paní poštolka se občas letí proletět. Je docela příjemně teplo a tak může nechat chvíli poštolčata o samotě. Když se v době její nepřítomnosti objeví sameček s proviantem, je to pro něho poněkud problém. (Pokračování textu…)

Hrabošův pád

I když jsou „naši“ poštolkovi zkušený pár, občas se vloudí nějaká ta chybička. Třeba, když při předávání kořisti upadne hraboš. Naštěstí jen na podlahu lodžie, kde ho lze snadno zase sebrat… (Pokračování textu…)

Jak to vidí poštolčata

Po většinu roku si říkáme, proč a k čemu máme vlastně kameru č. 12. Když se vylíhnou poštolčata, je to ale jasné. Kouká na ně zblízka uchem hnízdní bedýnky. A my díky tomu vidíme svět tak trochu očima poštolčat. (Pokračování textu…)

Stehlík

Kromě hrabošů nosí pan poštolka všelicos jiného. A%t se nám to líbí nebo ne, nosí i nejrůznější opeřence, nejčastěji sýkorky nebo vrabce, občas nějaké to holoubě, výjimečně rehka nebo rorýse. (Pokračování textu…)

Rostou jako z hrabošů

Poštolčata v naší lodžii – pět se jich vylíhlo v pondělí a jedno ve středu – tráví většinu času konzumováním všeho, co jim maminka strčí do zobáčku. Ještě nejsou dost stará na to, aby zůstávala sama a paní poštolka je v době když je nekrmí chrání před prochlazením nebo naopak přehřátím. (Pokračování textu…)

Strašidýlko Benjamín

Pokud by někdo pozorně počítal hlavičky poštolat na tomto snímku, zjistil by, že je jich šest. Ta hlavička příšerky zcela vpravo totiž patší rovněž poštolčeti. A sice tomu poslednímu letošnímu. Vylíhlo se dnes odpoledne  po půl šesté. (Pokračování textu…)

Rozpaky

Kdyř dnes odpoledne narychlo odletěla paní poštolka, přiletěl pan poštolka. Patrně s úmyslem ji vystřídat. Zjevně ale nevěděl, co si stím ochmýřeným klubkem poštolčat počít a jak na ně usednout. (Pokračování textu…)

Různé úhly pohledu

Za ty roky, co unás poštolky bydlí a hnízdí, se počet kamer, kterými je sledujeme výrazně rozrostl. Jejich celkový přehled najdete na stránce Naše kamery. Orientace v tom, na kterou se vlastně dívat, ale nemusí být pro někoho, kdo s „našimi“ poštolkami nežije 17 let jako my, jednoduchá. Nyní se to pokusíme alespoň trochu napravit a vysvětlit, kam se dívat, pokud nás zajímá aktuální dění na hnízdě. (Pokračování textu…)

A bylo jich pět

Dnes večer v osm hodin se na hnízdě v naší lodžii objevilo páté poštolče. Pan poštolka zrovna přinesl paní poštolce zbytek neidentifikovatelného opeřence a ona si řekla, že si ho dá kousek k večeři. (Pokračování textu…)

Synchronizované líhnutí čtyř

To, jak si „naše“ paní poštolka včera dělala zásoby, nebylo bez důvodu. Dnes  mezi pátou a devátou hodinou ranní se jí vylíhla hned čtyři poštolčata, která už nyní můžeme obdivovat hlavně během krmení. (Pokračování textu…)