Budka pro poštolky aneb poštolkovník

Naše poštolky domácí mají velmi komfortní budku, jíž je naše lodžie, kde hnízdí v koutě na zemi, resp. na námi lidmi domácími připravené podestýlce. Osvědčená směs sestává z lesní hrabanky, písku a štěpek.

Ovšem již po několik jar se na protější straně domu pokouší zahnízdit další pár. Nutno přiznat, že větrací otvory spižních skříní, z nichž vypadávají po zateplení fasády krycí mřížky, nejsou tím nejideálnějším místem. Takže z toho většinou nic není.

Sameček z protější strany (foto z roku 2009).

Každý rok si říkáme, že bychom jim měli připravit něco onačejšího, třeba vyvěsit budku ze zábradlí schodišťové lodžie.Tak snad letos na podzim…

Jak má budka pro poštolky vypadat?

  • Rozměr dna 25x25cm či spíše 30x30cm  nebo i větší
  • Výška 33-40cm, spíše 40cm; minimální výška 30 cm
  • Vletový otvor 15×15 či polovina – 2/3 přední stěny

Ilustrace převzata z http://www.draviptaci.cz/cz/bio.htm.

Umístit by se měla aspoň 5 m vysoko (na bezpečných, klidných místech i níže) na stromy v otevřené krajině či na okraji lesa, na vysoké budovy, sloupy a skalní stěny. Poštolky mají rády široký výhled.

Jak nabádá velmi podrobný návod k instalaci luxusního britského poštolkovníku je vhodné vletový otvor situovat na východ, severovýchod nebo jihovýchod stranou převládajících větrů. Je potřeba myslet i na bezpečí a konfort poštolčat: kam spadnou, když náhodou vypadnou z budky (neutopí se třeba v nádrži pod ní) nebo zda při prvním leteckém pokusu budou mít poblíž bezpečné místo k přistání. Celý návod najdete zde.

 

Budka britská; ilustrace převzata ze stránek RSPB 

Související články: