Svačina sviští

„Ve hnízdečku tiše sladce usnul pták
a svačina sviští vzhůru do oblak…“

Nevím, zda tyto verše z Alenky v říši divů rorýsi, kteří si to kolem našich oken stále častěji a ve větším počtu sviští za nějakou tou svačinou, znají, natožpak v českém překladu…

Rorýsi ovšem nejsou jedinými kolem obletujícími opeřenci. Často se bezprostředně po prvním rorýsím zasvištění objeví „náš“ poštolčí sameček. Obvykle se jen tak usadí na rorýsovníku a pozoruje to svištění.

Jednou dnes ovšem také přiletěl a vypadalo to, že by si dal nějakého toho rorýse k svačině:

V tomto případě se mu to zřejmě nepovedlo. Přiletěl trochu pozdě.

V posledních několika dnech nosí ovšem samičce i nějakého toho opeřence.  Nejspíše v okolí ubylo hrabošů. Většinou to ale rorýsi nejsou:

I když jeden dnešní úlovek se vyznačoval nápadně dlouhým křídlem:

Pokud to ovšem byl rorýs, nepocházel z „našeho“ rorýsovníku. Tento úlovek byl totiž zaznamenám ještě před výše uvedeným útokem na rorýsovník.

2 odpovědi na “Svačina sviští”

 1. Zdravím vás,
  první ptáče asi nepoznám (připomíná i to mladou sýkoru koňadru, ale obrázek není dostatečně kvalitní).
  Na videu však přilétá opravdu s rorýsem. Slyšel jsem že poštolky dovedou ulovit mladé rorýse, které vytáhnou z budky, ale že zvládnou i dospělce jsem nevěděl. Asi na něj počíhala rovněž u budky.
  Již jste to někdy pozorovali?
  Zajímavý doklad.
  Děkuji za váš blok
  Kryštof Horák

  1. Děkujeme za upřesnění.
   Rorýsovník nám nad okno vedle poštolčí lodžie osadili na podzim 2016. Rorýsi se v něm usadili hned v roce 2017, kdy se ale poštolky rozhodly u nás nehnízdit. Od roku 2018 už zde ale hnízdí relativně blízko vedle sebe. Za tu dobu jsme ale zaznamenali pouze 2 útoky na rorýsovník, a to letos. Druhý byl podobný jako ten na videu v příspěvku. Nejprvne zaletí rorýsi do rorýsovníku a pak se se zpožděním objeví pan poštolka a snaží se je vyšťourat. Toho přineseného rorýse musel ulovit někde jinde. Kamera namířená na rorýsovník sice některé rejdy rorýsů pro jejich rychlost nezaznamená, ale přílety a odlety poštolek nevynechává. Musel ho vytáhnout odjinud.
   Jinak za celou tu dobu, co u nás poštolky od r.2007 hnízdí, jsme viděli doneseného ptáka jenom zřídka. Kromě sýkorek a vrabců, jsme zaznamenali 1 holuba, 1 kosa a 2 andulky. Nikdy ale nic porýsu podobného…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..