Vejce páté (pozdní)

Včera se v naší lodžii objevilo další vejce. Už jsme ho ani nečekali. Prodleva mezi snesením vejce čtvrtého a pátého byla neobvykle dlouhá, takže už jsme předpokládali, že se vše bude  už točit jen kolem vajec čtyř:

Kdy bylo přesně  sneseno nevíme.  Ráno i celé dopoledne bylo větrné a deštivé, takže se samečkovi  do toho nečasu vůbec nechtělo a a  pouze pospával na bidýlku nad starým hnízdem.  Pouze se tu a tam otočil o 180 stupňů.

Samička se střídavě chrula a pospávala na vejcích a na občasné samečkovy  dotazy, zda by si nedala něco menšího odpovídala negativně.

Vydržela tak od časného rána (na vejce usedla v 5:57) do časného odpoledne. Ve 14:20 se konečně dala zlákat na jednoho tučného hraboše a  při střídání se samečkem se v plné kráse ukázalo i páté vejce.  Poznáte ho snadno, má jeden konec světlejší.

Snesení dalšího vejce už opravdu není příliš pravděpodobné, takže poštolky i nás čeká období vážného sezení na vejcích. Začalo už v neděli 5.května. Inkubace trvá zpravidla 28 dní, takže mláďata by se mohla začít líhnout někdy od 2.června.

3 odpovědi na “Vejce páté (pozdní)”

  1. Dobrý den, jsem moc ráda za Vaše stránky. Letos jsme poštolkám na strom kousek od domu vyvěsili budku a poštolky ji obsadili. Když nevím co se děje, jdu se podívat na Vaše stránky 😊 poslední dobou vypadalo jakoby bouda byla prázdná. Pozorování prozradilo, že se samička se samečkem střídají a hned zalezou do boudy a nejsou ani vidět, předtím vysedavali a pozorovali. Z toho usuzuji, že by snad taky mohli sedět na vejcich 😉 tak snad joo. Díky a ať se daří. Bára.

    1. Dobrý den, pokud Vám naše stránky pomáhají, tak mě to opravdu těší. O poštolky u Vás v budce se neobávejte. Měly by opravdu, jak se v tuto dobu sluší a patří, sedět na vejcích. Pro pozorovatele to po halasných poštolčích námluvách může vypadat, jako že se vůbec nic neděje. Ale tak to má být, na vejcích je potřeba sedět tiše a nenápadně. Rušněji bude až nastane čas zásobovat potravou i poštolčata a až se poštolčata předtím, než se odváží vyletět, začnou hlasitě ozývat a hlásit o potravu… Doufám, že si to náležitě užijete. ZS

      1. Děkuji za odpověď 😊 opravdu moc ráda čtu vaše příspěvky a vždy koukám, jestli už je něco nového 👍 snad se u nás taky zadaří, těším se 😉 B.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..