Myši v kultuře člověčí

Aneb myši a hraboši v literatuře, filmu, hudbě, výtvarném umění….

Na Silvestra umřela v požehnaném myším věku 1 roku 3 měsíců a 20 dní naše oblíbená myška Amálka, zvaná Málinka. Místo poštolčího maskota tak zůstalo  prázdné. Dnes odpoledne jsme ale domů přinesli myšku novou. Dostala, tak jako její předchůdkyně, jméno podle svátku, který se slaví v den, kdy byla nakoupena: Vilma. (Pokračování textu…)

Víte, co mají společného poštolky a medvědi? Mají rádi hraboše. Toho názoru je i francouzský sochař. Michel Bassompierre (*Paris
(Pokračování textu…)

Pokaždé, když se v naší lodžii objeví hraboš, a děje se tak v posledních dnech hodně často, si říkáme, zda jeho poslední potravou nebyl Stutox nebo Ratron. Doufáme, že tomu tak nebylo a že byl hraboš poštolkami zahuben v rámci jejich participace na biologické ochraně proti škůdcům. (Pokračování textu…)

Ó ano, o hraboších, jejich přemnožení a hubení toho bylo řečeno letos mnoho. Problém hubení hrabošů není ovšem letošní, i když mnohé z letošního dění není nepodobno situaci před sto lety plus několika lety*, jak ji popsal Jaroslav Hašek : (Pokračování textu…)

Byla tu a už tu není. Jmenovala se Eliška, ale říkali jsme jí také é-myška.  Nejprve jsme mysleli, že se jen nachladila, ale pak, se ukázalo, že její choroba je záludnější… Byla černá s bílým kosočtvrecem na bříšku, něžná a přítulná.  (Pokračování textu…)

Občas stojí za to podívat se, jak naši zvířenu líčila starší literatura. Dosti obsáhlou kapitolu věnovanou poštolkám obsahuje  spisek s výstižným názvem Zábavy přírodopisné: k prospěchu mládeže českoslovanské z roku 1877. (Pokračování textu…)


Poštolky a jiná zviřena v kultuře člověčí
Poštolky ¦ Myši ¦ Rorýsi