Předjaří online

Na začátku března už je jaro ve vzduchu a tak se postupně poštolky vracejí na loňská hnízdiště a také jejich sledovatelé postupně spouštějí a kamery pro jejich online sledování. Někde, jako ve francouzském Théding na obrázku nahoře, se objevila zcela nová kamera. Jinde, jako v holandském Hoogeveen mají poštolky kompletně renovanou budku:

Budka v kostelní věži v německém Dettingenu je dokonce renovovaná tak, aby se více líbila poštolkám než kavkám, které si ji v minulých dvou letech zabraly pro sebe.  Neprůhledně dřevěné desky v ní nahraldilo pletivo a poštolky se opravdu v budce zase začaly objevovat.

Na řadě míst už se poštolčí páry dávají dohromady, mnohdy to jsou nejspíše navrátivší se nebo přezimovavší páry loňské, jako např. na kameře z Lucembruska nebo ze Švýcarského Lausen:

Mnohde to už zkrátka vypadá jako na jaře. A pokud loňské poštolčí hnízdo obsadili sokoli, tak ti už mohou mít dokonce první vejce – jako ti v německých Cáchách čili Aachen.

A u nás? Prozatím jediným příznakem jara je to, že se skoro každé ráno před odletem poštolčí samička, co u nás přezimovala, vrtí v hnízdní bedýnce na policích u dveří do lodžie. Po jiných poštolkách, především po vhodném samečkovi do páru, dosud ani vidu ani slechu.

Aktualizovaný přehled sledování „cizích“ poštolek najdete zde.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..