DE – Dettingen

St. Georgskirche / Evangelische Kirchengemeinde Dettingen unter Teck, ěmecko

Kostel sv. Jiří v Dettingen unter Teck se v roce 2012 zapojil do projektu Lebensraum Kirchturm. Přenos z budky pro poštolky je možno sledovat na stránkách evangelického farního sboru nebo na stránkách NABU Dettingen, které byly v roce 2017 výrazně inovovány a přibyly na nich i přenosy z kamer sledujících hnízdní budky pro kavku obecnou umístěné rovněž na věži kostela. Kavky pravidelně soupeří s poštolkami o možnost hnídění v budce; v roce 2017 poprvé budku opanovaly, i když se jim nakonec mladé nepodařilo odchovat. Poštolky se tehdy odstěhovaly do starého vraního hnízda na smrk asi 500 m vzdálený.  Situace se opakovala v roce 2018. Na sezónu 2019 byla budka upravena tak, aby se kavkám nelíbila (stěny z pletiva). Kdo bude bydlet v kostelní věži nebylo ještě dlouho jasné:

Nakonec (alespoň pro rok 2019) vyhrály poštolky. V onom roce ovšem mláďata nepřežila onemocnění trichomoniázou přenášenou holuby. Na začátku roku 2020 pak byla budka opět nahrazena uzavřenou a opatřena i druhou kamerou (první snímala pohled shora, druhá byla namířena z budky ven).

Poté, co první budku, určenou pro poštolky opanovaly opět kavky, byla tato druhá kamera přemístěna do původní budky pro kavky, kterou pro změnu obsadily poštolky:

Situace rozhodně nebyla v roce 2020 v Dettingen jednoduchá, protože i první budce, kde již seděla kavka na 6 vejcích začala jiná poštolka snášet vejce:

Ve fotogalerii na stránkách NABU najdete snímky ze zákulisí i tabulku základních údajů o hnízdních sezónách poštolek od r. 2012.
Přenos běží od r. 2017 pouze v hnízdním období.

Související příspěvky:

Aktualizováno: 19/04/2024 07:46