Jak je to s živým přenosem na YouTube?

Na našem poštolčím YouTube kanálu Falco tinnunculus brunensis publikujeme čas od času videozáznamy z dění v naší lodžii, které chceme nasdílet tam, kde tak nelze jednoduše učinit z našeho archivu pomocí PhotoStation. Živý přenos na YouTube jsme poprvé testovali v roce 2019. Další pokus jsme učinili na začátku května 2021 a najdete ho na odkaze https://youtube.com/channel/UCx1tb6S-HFz_XUyk2bGxavw/live.

K publikování jsme využili aplikaci Live Broadcast / Živé vysílání,  která je součástí služby Surveillance Station, kterou naše kamery spravujeme a zpřístupňujeme. Nastavit lze poměrně jednoduše (viz znalostní báze Synology).

Tímto způsobem lze ovšem nastavit na straně Synology jako zdroj pouze jednu kameru. Přesněji řečeno jednu z kamer; v průběhu přenosu je možno zdrojovou kameru zaměnit za jinou.
Stejně jako další uživatelé Synology jsme ovšem narazili na podstatný problém. Spojení mezi YouTube a Synology se čas od času přeruší a živý přenos je nutno na YouTube znovu obnovit. Pokud přitom na straně YouTube nezměníme klíč, lze nicméně místo odkazu na konkrétní YouTube živý přenos, použít permalink na poslední živý přenos kanálu – tedy  https://youtube.com/channel/……/live, do nějž je potřeba doplnit ID kanálu. Obdobně lze s využitím identifikátoru kanálu, vložit na webové stránky i video z YouTube (https://www.youtube.com/embed/live_stream?channel=……….).

Při prvním testování YouTube živého přenosu jsme museli čelit dalším problémům. Pokud jsme totiž použili jako zdroj pro YouTube Surveillance Station serveru, na který jsme stejnou službou také nahrávali záznamy, výrazně se zhoršila kvalita záznamů. V sezóně 2022 jsme na to vyzráli tak, že používáme pro streamování na YouTube paralelně další službu Surveillance Station běžící na záložním serveru.

V sezóně 2023 jsme na stejném principu založili paralelní stream s využitím další Synology DiskStation. Najdete ho na odkaze https://youtube.com/channel/UCn2Pab5nlUR3-bwZhUKdDSw/live.

Pro publikování živého videa na YouTube bylo možné sáhnout po jiném řešení. Existují placené či neplacené služby a aplikace pro streamování z lokálního počítače. Bylo by to ale pro nás buďto finančně příliš náročné nebo bychom museli de facto obětovat jeden z našich počítačů. Z dob, kdy jsme začínali experimentovat s kamerami víme, že takový trvalý běh nejsou stavěny ani naše pracovní stanice. Byl to ostatně jeden z důvodu, proč jsme začali pro sledování používat NAS Synology…

V sezóně 2024 nám už ale s neustálým odpojováním živého vysílání pomocí Synology Surveillance došla trpělivost  a zakoupili jsme aplikace CamStreamerCamSwitcher. S jejich využitím publikujeme na našem hlavním poštolčím YouTube kanále FalcoTinnunculus brunensis od 6.4.2024 dva další živé přenosy: Falco tinnunculus brunensis – cam 5 a především Falco tinnunculus brunensis – cam 1-17.

První je stream z kamery č. 5 (AXIS M1135-MkII-iCS), na které jsou aplikace nainstalovány. Druhý je publikován s využitím aplikace CamStreamer, takže kamery je možno podle aktuálního dění střídat. Může zde běžet přenos z našich kamer, které mají systém na čipu (SoC) alespoň ARTPEC-5 (tj. kamera 0, 1, 3, 4, 5, 9, 12, 14, 1617).

Živé přenosy pomocí Synology Surveillance Live Broadcast na obou YouTube kanálech zatím ponecháváme a snažíme se je udržovat na živu. Výpadkům v přenosu se ale u nich nevyhneme. Tímto způsobem na YouTube zpřístupňujeme kamery, které mají systém na čipu (SoC) ARTPEC-3 (tj. kamera 2, 7, 1315).

Teoreticky by bylo možné nainstalovat do těchto kamer rovněž aplikaci CamStreamer. Zakoupení potřebných dalších licencí už ale přesahuje naše finanční možnosti.

Camstreamer nabízí také možnost využít pro streamování  Experimental RTSP link, což aktuálně testujeme s využitím sdílení cesty datového proudu ze Synology NAS:

Poznámka: Pro přenos ze zbývajících veřejně zpřístupnitelných nejstarších kamer č. 68  už nelze použít ani Synology Surveillance Live Broadcast.

Permalinks:

Aktualizováno: 19/04/2024 23:30