Mláďata v prvním opeření se podobají samici. Jsou celí rezavohnědí s příčnými skvrnami na hřbetě a pruhy na ocase; jsou na svrchní straně těla o něco tmavší a i na spodní straně těla skvrnitější. V mladším věku než se vydají do světa, mají i kratší ocásky a světlé ozobí a kůži na nohou.
Ovšem poznat, které z nich je malá samička a které sameček, opravdu není snadné. Jediné vodítko, které jsme pro určení našli, je průvodce pro monitorování v terénu Raptors: A field guide for surveys and monitoring: Kestrel: http://www.eurapmon.net/sites/default/files/raptors_2nd_ed_010_kestrel.pdf.
Takto by se měla lišit horní peříčka na ocásku (svrchní ocasní krovky) už u ještě zcela neopeřených mláďat. Vlevo sameček, vpravo samička:
Samečci šedší peříčka a tenčí proužky, samičky hnědší peříčka a tlustší proužky. Podrobněji viz Ocásky.
Mladé poštolky mohou mohou začít měnit peří za dospělý šat již po opuštění hnízda. Samečkům postupně přibývá od svrchních ocasních krovek šedé peří na ocasu a od krku na hlavě. Postup přepeřování je zřejmě individuální a ještě v následujícím roce se setkáme se samečky, jejichž hlava ani ocásek nejsou ještě šedé. Bezpečným znakem pro jejich rozeznání je v takovým případě (kromě jejich chování) hřbet s tmavými kapkovitými skvrnami.
S několika zcela nepřepeřenými samci jsme se setkali i u nás. Většinou to byli pouze návštevníci jako samec s šedou hlavou a pruhovaným ocasem z roku 2012 (viz Hádej, kdo přišel k večeři…). Jeden mladý samec s hlavou ještě hnědou u nás dokonce úspěšně založil v roce 2015 (viz Nová sezóna, nový sameček).
K vývoji a rozdílům v opeření včetně přepeření mladých poštolek s názornými ilustracemi viz Identifikace poštolky obecné in Atlas de Identificación de las Aves de Aragón(Javier Blasco-Zumeta & Gerd-Michael Heinze): http://blascozumeta.com/specie_files/03040_Falco_tinnunculus_E.pdf; anglický terminologiký slovníček k Atlasu: http://www.javierblasco.arrakis.es/glossary.htm; http://blascozumeta.com/?page_id=21&lang=en.
Bez zajímavosti není ani článek Age et sexe du faucon crécerelle (falco tinnunculus) en hiver (André Burnel, Roger Fraipont & André Vandewer): http://www.aves.be/fileadmin/Aves/Bulletins/Articles/45_3/45_3_129.pdf, který ukazuje, že to s přepeřováním a určováním stáří poštolek může být značně složité.
Aktualizováno