Sezóna 2016

Ještě nebyly hromnice a vánoční stromeček dosud trůní v lodžii, ale kolem něj už to vypadá jako na jaře. Nejen vypadá, ale dění je dopovázeno typickými zvuky samečka tikajícího na hnízdě, samičky lákající samečka, radostného křiku při páření, které jsou spolehlivým ranním budíčkem pro nás lidi domácí. Sameček už také občas donese samičce hraboše. Rozruch začal ve čtvrtek kolem poledního, kdy se kolem lodžie začal potloukat cizí sameček, což pár, který tu nocuje po celou letošní zimu, náležitě pobouřilo a dalo jim možnost poprvé se letos poprat. Už tu byla nuda a teď se zjevně baví.

Páření na zábradlí; 2016/01/31

Poštolčí pár, který s námi tráví tuto zimu, bere předjaří docela vážně.
S notnou dávkou předjarního optimismu jsme tedy dnes odpoledne (13.2.2016) zprovoznili přenos z lodžie dalšími třemi kamerami a jednu ze dvou zimních opět přesměrovali do hnízda. Můžete tedy opět detailněji sledovat dění na hnízděv lodžii.

Se zprovozněním zbylých dvou raději počkáme, až bude jistější, že teploty nebudou klesat pod 5oC.

Pozn. Sledovat dění v podrobnějším rozlišení možno zde.

Dnes (12.3.2016) jsme přesně po roce instalovali a spustili poslední dvě kamery v poštolčí lodžii. V provozu tedy jsou kamery sledující: (Pokračování textu…)

Velikonoce se už kvapem blíží, ale i když ruch kolem míst, která si poštolky vyhlédly nejen u nás k zahnízdění, čilý, tak se možná poštolčích velikonočních vajec letos nedočkáme. A tak jsme použili ku přání veselých svátků velikonočních všem přátelům poštolek starší snímek prvního krásně kropenatého vejce z roku 2009. Poštolčí pár pod ním je ten „náš“ letošní.

Velikonoce měly v naší lodžii sváteční charakter a nesly se v duchu očekávání věcí příštích. V zavedené poštolčí domácnosti už se samička příliš nevzdaluje od hnízda a nechává se zásobovat samečkem. Ten se objevuje pravidelně zhruba po hodině s hrabošem, takže zásobování rozhodně nevázne. Zřejmě má někde poblíž spižní skrýš, jak to už známe z let minulých.

(Pokračování textu…)