Brněnské poštolky

Příspěvky v Bloku, blogu čili zápisníku:

Lepší čerstvý než sušený

I když už tu máme podzim, „náš“ pan poštolka dnes přinesl paní poštolce až do hnízda hraboše. Sice úplně malého, ale paní poštolka si pro něj přiletěla s velkým křikem a nadšeně si ho odnesla. (Pokračování textu…)

Superotec z Francouzské

V budce na Francouzské (psali jsme o ní naposledy v příspěvku Líhnutí na Francouzské) už jsou od čtvrtka čtyři poštolčata. Dnes se v záběru kaemry ukázalo i poslední nevylíhnuté vejce. (Pokračování textu…)

Líhnutí na Francouzské

„Naše“ poštolky nejsou v Brně jediné, do jejichž soukromého života zvídavě nahlíží oko kamery. Již druhým rokem je možno sledovat poštolky v budce instalované na ulici Francouzské (viz info o přenosu a příspěvek Další brněnská kamera). (Pokračování textu…)

Předjarní poštolky online

Přestože ještě občas spadne nějaká ta vločka sněhová, poštolky se už chystají na jaro.  Pokud už mají vyhlédnuté hnízdo, tráví u něj hlavně samičky stále více času v očekávání, co dobrého jim jejich sameček donese. (Pokračování textu…)

Další brněnská kamera

Ornitologové z jihomoravské pobočky ČSO provedli v roce 2020 mapování hnízdního výskytu poštolky obecné v městské části Brno-střed. V následujícím roce vyvěsili více než 100 hnízdních budek pro poštolky, rorýsy a kavky na vybrané domy ve správě města. (Pokračování textu…)

Mapování poštolek v Brně

Mapování proběhlo už v loňském roce a bylo při něm sečteno 50-60 hnízdících párů. Ten „náš“ (na ilustračním snímku nahoře) mezi nimi pravděpodobně nebyl, protože akce se týkala pouze městské části Brno-střed. (Pokračování textu…)

Už i ta poštolka si krouží nad Brnem…

Člověk snadno propadne dojmu, že poetická poštolka v české literatuře zkrátka neexistuje. Je pravda něco jako bílá vrána, ale vezměte si třeba Druhou báseň o Brně Jana Skácela, v níž nejen „poštolka si krouží nad Brnem“, ale Brno zabírají i hbití rorýsi… (Pokračování textu…)