„Naše“ poštolky

Příspěvky v Bloku, blogu čili zápisníku:

O kamerách, jak je vidíte a nevidíte: Hnízdo shora.

Pro čtení tohoto článku musíte být přihlášeni.

Budka pro poštolky aneb poštolkovník

Naše poštolky domácí mají velmi komfortní budku, jíž je naše lodžie, kde hnízdí v koutě na zemi, resp. na námi lidmi domácími připravené podestýlce. Osvědčená směs sestává z lesní hrabanky, písku a štěpek.

Ovšem již po několik jar se na protější straně domu pokouší zahnízdit další pár. Nutno přiznat, že větrací otvory spižních skříní, z nichž vypadávají po zateplení fasády krycí mřížky, nejsou tím nejideálnějším místem. Takže z toho většinou nic není.

Sameček z protější strany (foto z roku 2009). (Pokračování textu…)

O hraboši a poštolčeti

Jak to tehdy bylo?

Jednou v červnu 2012, když se samička již nějakou dobu musela sama starat o poštolčata (sameček zmizel koncem května), přinesla poštolčatům až příliš živého hraboše. Milý hraboš prokázal obdivuhodnou vitalitu a dokonce masožravost, ba téměř kanibalismus, když poštolčatům kradl myší holátka, kterými jsme je vzhledem k nastalé situaci po ztrátě jednoho z rodičů přikrmovali. Kanibalismus pouze téměř, neb hraboš polní (Microtus arvalis) není myš domácí (Mus musculus). Po řadu dní si žil v lodžii v poklidu, našel si skrýš a poštolčat si moc nevšímal.

(Pokračování textu…)

Óda na hraboše…

Hraboš polní (Microtus arvalis) je proslulý škůdce. Přitom na jeho geometrické množící schopnosti je závislý jídelníček řady predátorů (viz. obr. níže) včetně našich poštolek. Jinými slovy: Nebylo-li by hrabošů, nebylo zřejmě ani tolik  poštolek.

Kresba převzata z knihy Pole a louky z edice Průvodce přírodou, IKAR.

(Pokračování textu…)

Hádej, kdo přišel k večeři…

Hlavu to má jako sameček, křídla a záda taky, ale ocásek to má jako samička. Potlouká se to po cizích hnízdech a hledá myše po skrýších. Co to je?

Pták není pes, svá mláďata nepřenáší.

Že pták svá mláďata nepřenáší, se můžeme dočíst na různých místech, nedávno např. v článku Pravdy a mýty o ptačích mláďatech na stránkách Ligy na ochranu zvířat. Na krátké vzdálenosti to ale v případě, že poštolče nepřesahuje velikost myše, alespoň u „našich“ poštolek, neplatí. (Pokračování textu…)

Falco tinnunculus versus columba livia forma domestica

Soužití člověka se zvířaty, která s ním chtějí bydlet, není jednoduché. Jednotlivé druhy mají své lidské příznivce i odpůrce, kteří se jich nemilosrdně snaží zbavit. Osobně nepatřím mezi milovníky zdivočelých holubů domácích, zvaných „věžáci“, i když jejich špatná pověst, alespoň podle toho, co lze na jejich obhajobu najít třeba na stránkách Ligy na ochranu zvířat (Jsou holubi opravdu škodliví?), je zřejmě přehnaná.

Naše lodžie, ideální pro poštolky, je přirozeně přitažlivým místem i pro holuby hledající místo k zahnízdění. Dlouholetá zkušenost nám říká, že pokud se někdo domnívá, že tam, kde hnízdí poštolky, nezahnízdí holubi, je na omylu.

(Pokračování textu…)

Who is who aneb poštolku poznáš nejen po peří

V době, kdy toto začínám psát je většina „našich“ letošních poštolčat ve věku 8 týdnů (jinými slovy je jim 56 dní). Tyto adolescenty bývá už občas těžko rozeznat od samičky a tak se mně někteří přátelé ptají, koho to vlastně na kameře vidí.

Je pravda, že pokud nevidíte jednotlivé členy poštolčí domácnosti zblízka, nebo jich není více pohromadě či jsou horší světelné podmínky, nemusí být někdy jednoduché odlišit ani samečka od samičky.   (Pokračování textu…)

Co vidíte i nevidíte

Od časného předjaří do pozdního podzimu můžete na sy-sy.cz:1060 sledovat přímý přenos ze soukromého života poštolek obecných bytujících v lodžii našeho bytu v posledním patře panelového domu v sídlišti na okraji Brna.

V roce 2017 se v novém rorýsovníku, umístěném nad okny hned vedle poštolčí lodžie zabydleli rorýsi.  V době hnízdění jejich aktivity snímá jedna z našich kamer přemístěná na zábradlí lodžie. (Pokračování textu…)

Live view – co a jak

Přenos pomocí AXIS Live view již od 24. listopadu 2023 nezpřístupňujeme, Text, který popisuje stav před tímto datem. zde ponecháváme beze změny včetně času přítomného:

„Naše“ poštolky a od r. 2017 i rorýsy je možno sledovat na sy-sy.cz:1060 (dříve http://postole.axiscam.net:1060).

Zavítáte-li na tuto stránku poprvé, tak, pokud nemáte nainstalován AXIS Media Control (AMC), což pokud nesledujete jiné kamery z rodiny AXIS, nebudete mít, uvidíte na obrazovce nejspíše toto:

Zároveň se objeví oznámení o tom, že Tento web chce naistalovat doplněk Axis MediaControl od vydavatele Axis Communications AB. Bez obav stiskněte tlačítko Instalovat.

(Pokračování textu…)